RETRO – KLASYKA XX WIEKU

Stwierdzenie, że style się zmieniają, nie jest wiarygodne, a nawet jeśli, to i tak istnieje spore prawdopodobieństwo, że dana moda w przyszłości powróci.

Jest szansa, że zjawi się w lekko odmłodzonym i odrestaurowanym wariancie, ale jestem przekonana, że jeszcze kiedyś skorzystamy z mebli, dodatków czy ubrań, które chwilowo przestały być trendy. Istnieje nawet styl, zwany stylem retro, którego esencją jest scalanie elementów, nawiązujących do dawnych czasów.
source
Śmiało można powiedzieć, że ubiegłe stulecie było niezwykle bogate w interesujące rozwiązania, faktury, wzory oraz akcesoria, które nasuwają nam pomysły do tworzenia wyjątkowych wnętrz do dziś. Dlatego też istotne jest, by dowiedzieć się coś więcej o tym stylu poprzez obserwowanie zmian adekwatnych dla każdego dziesięciolecia we wnętrzarstwie.
source
Najprościej rzecz ujmując retro – oznacza „wnętrze z przeszłością”. Takie pomieszczenia są pełne wdzięku, eleganckie, wygodne a czasem bogate w ozdoby i dodatki. Styl ten nawiązuje do ubiegłych dziesięcioleci, ale od nas zależy jak odległa będzie to przeszłość. Sięgnąć można do lat 20-tych XX wieku bądź nawet do baroku.
source
 source
Moda w stylu retro nawiązuje do przeszłości poprzez wyposażenie naszego wnętrza elementami stylizowanymi na te „z epoki”. 
 source
source
source
Nie wszystkie jednak muszą być oryginałami, które obecnie coraz trudniej znaleźć. Omawiany styl charakteryzuje się przed wszystkim meblami drewnianymi na wysoki połysk, często zdobione i tapicerowane. 
source
source
Meble stosowane w stylu retro przeważnie są solidne i bardzo efektywnie wyglądają w dużych wnętrzach. Jeśli mamy małe mieszkanie/dom, niezły efekt można uzyskać poprzez usytuowanie jednego bądź dwóch retro-mebli, a dzieło można uwieńczyć odpowiednio stylizowanymi dodatkami, i akcesoriami. Uzupełnij przestrzeń nowoczesnym umeblowaniem a sprawisz, że twoje wnętrze będzie lżejsze i zyska nowy wymiar.
source
source
Ściany pomaluj farbą w żywym odcieniu, bądź użyj wzorzystej tapety. Podłoga obowiązkowo drewniana, idealnym rozwiązaniem okazałby się klasyczny parkiet. 
source
Używaj tkanin ciężkich, zasłon i materiałów obiciowych w najróżniejszych wzorach i kolorach. Dobrze dobierz dywany , serwety i obrusy, które być może w jednolitych wzorach uspokoją troszkę wnętrze.  

                source
Bardzo ważne w stylu retro jest zastosowanie odpowiednych dodatków. Najczęściej są to różnego rodzaju drobiazgi np. stylizowany zegar, sztućce, stolik, radio z minionych dziesięcioleci, czy też ozdobne lampy.
source
                                                                                                                                                                  source 
source 
source
source
 source
 source
 source
source
Styl retro obecnie stał się klasyczną bazą do wielu stylizacji. Pamiętajmy by używać go z umiarem tak by nasze wnętrza nie stały się przesadzone i kiczowate.


Możliwość komentowania jest wyłączona.