STYL SKANDYNAWSKI CZYLI HARMONIA CIEPŁA I CHŁODU

Na początek zacznijmy od jednego z bardziej popularnych (obok minimalizmu i nowoczesności) stylów ostatnimi czasy czyli stylu skandynawskiego (inaczej nordyckiego).
Styl ten to nie plastikowe, emaliowane głowy jeleni , jak  niektórzy próbują to przedstawić. To prostota, harmonia i naturalność. Dlaczego tak to podkreślam? Bo zauważyłam, że powstaje coraz więcej dodatków, figurek i innych akcesoriów mających imitować styl skandynawski. Zacznijmy jednak od początku.
Styl nordycki pojawił się w latach 50 XX wieku na terenach Danii, Norwegi, Szwecji i Finlandii. Jest to ruch, który charakteryzuje bezpretensjonalność i ciepły funkcjonalizm. Wnętrza w stylu skandynawskim są jasne, przytulne i przestronne.

Jak uzyskać styl skandynawski?

 

1.    Materiały 

 

Skandynawowie kochają naturę i wszystko co jest naturalne. Stąd też dużo tu drewna, które jest eksponowane w bardzo delikatny, piękny sposób. Drewniane podłogi rzadko zasłaniane są dywanami a boazerie na ścianach często są głównym punktem pokoju. Drewno pokrywane jest różnego rodzaju emaliami aby zatracić odcień żółci. Dąży się do stonowanych odcieni, często pokrywa się je bielą lub szarością.

2.    Kolory

 

Biel, chłodne szarości w połączeniu z niebieskimi tkaninami.

3.    Forma

 

Proste, klasyczne linie w połączeniu z perełkami designu. Do takich wnętrz wręcz stworzone są meble Hans Wegner’a, Alvar Aalto czy Arne Jacobsen.

 

4.    Funkcja

 

Pomieszczenia skandynawskie są przyjazne do życia codziennego, w tym również dla dzieci. Bardzo często występuje tu połączenie przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną. W wielu domach występują tarasy lub chociażby balkony, zaś okna skierowane ku lasom i polanom są duże i wysokie. Skandynawowie lubią grilować przy domach i spotykać się w ogrodach do późnych  godzin nocnych. Kochają przebywać na świeżym powietrzu stąd też zatarcie granicy pomiędzy przestrzenią zewnętrzną i wewnętrzną.

5.    Dużo światła

 

Pokoje w stylu skandynawskim sprawiają wrażenie jaśniejszych, większych i pełnych światła. Często brakuje tu firan w oknach a materiały i kolory odbijają światło tworząc rozświetlone wnętrze.

 

 6.    Oszczędność w dodatkach 

 

Tu chyba nie trzeba za wiele tłumaczyć. Wyobraźcie sobie takiego Norwega jak ma mieszkać w wiktoriańskim pokoju pełnym różnego rodzaju małych, drobnych dodatków, skrupulatnie składowanych przez lata… o zgrozo. Dla Skandynawów liczy się jakość a nie ilość dlatego im mniej tym lepiej.

7.    Be ECO

 

W swej naturalności styl nordycki jest bardo ekologiczny. Skandynawowie świadomie stosują przy budowach domów odpowiednie izolacje, gruntowe wymienniki ciepła i inne naturalne sposoby odzyskiwania energii, które są standardem. Tak samo jest we wnętrzach, nie znajdziemy tu sztucznego, chińskiego plastiku a miękką bawełnę, wełnę i wspomniane wcześniej drewno. Wszystko w zgodzie z otaczającym środowiskiem.

8.    Kominek

 

Jako, że na zewnątrz były często ujemne temperatury to, w każdym nordyckim domu w salonie był kominek i tak jest po dzień dzisiejszy. Nie tylko wytwarza przyjemne ciepło ale dodatkowo tworzy atmosferę przytulności. Zazwyczaj usytuowany w rogu o prostej klasycznej formie.

Jeśli chcecie więcej skandynawskich inspiracji to zapraszam na bloga, gdzie znajdziecie mnóstwo przepięknych pomieszczeń przedstawionych przez londyńską dziewczynę zakochaną i mieszkającą w Szwecji.

Źródła zdjęć: 1.1, 1.2, 1.3, 2, 3,  4.1, 4.2, 4.3, 5, 6.1, 6.2, 6.3, 7, 8, 9, 10, 11 Możliwość komentowania jest wyłączona.